- Vzdáváme hold všem, kteří včera večer vyšli v Jižní Koreji do ulic, aby se postavili proti pokusu prezidenta Jun Sok-jola zavést stanné právo, a donutili ho po šesti hodinách své prohlášení stáhnout.
- Nekompetentnost, s níž Jun a jeho kumpáni puč provedli, není důvodem k sebeuspokojení. Šlo o vážný pokus umlčet opoziční většinu v Národním shromáždění a potlačit veškerou politickou činnost. Puč byl namířen zejména proti dělnickému hnutí, neboť v prohlášení byly obsaženy klauzule zakazující stávky a protesty a nařizující stávkujícím zdravotníkům vrátit se do práce. Pokud bude Junovi a jeho pravicovým stoupencům umožněn oddech, mohou se poučit ze svých chyb a pokusit se o druhý převrat.
- Korea je od občanské války, která následovala po druhé světové válce, rozpolcenou společností. To se projevuje v rozdělení poloostrova na severní a jižní část. Jihokorejská pravice se nadále ohlíží za vojenskou diktaturou z let 1961-87. Stanné právo naposledy zavedl generál Čon Du-hwan, když se v roce 1979 chopil moci a brutálně potlačil povstání ve městě Kwangdžu. Bylo zapotřebí masových stávek železničářů, aby byla v roce 2017 sesazena zkorumpovaná pravicová prezidentka Pak Kun-hje, dcera bývalého vojenského diktátora Pak Čong-huie.
- I poté, co dělnické a studentské povstání ukončilo v roce 1987 vojenskou vládu, byla hrozba ze strany Severní Koreje využívána k ospravedlnění rozsáhlého omezování občanských svobod na základě zákona o národní bezpečnosti. Jun ve svém včerejším projevu hrál na hrozbu ze Severu a odsoudil „hrozby severokorejských komunistických sil a … nestoudných proseverokorejských protistátních sil.“ Jun je věrným spojencem Spojených států, eskaluje velmi nebezpečnou konfrontaci se Severní Koreou, podporuje zadržování Číny a posílá pomoc Ukrajině.
- Pokus o státní převrat má celosvětový význam. Další neoliberální prezidenti – Emmanuel Macron ve Francii a Javier Milei v Argentině – se snaží realizovat svou politiku bez parlamentní většiny. Pokud by Jun uspěl, jednalo by se o lákavý precedens. Až se Donald Trump v lednu vrátí do Bílého domu, budou republikáni ovládat všechny složky americké vlády. Pokud se mu však nebude dařit, bude v pokušení uchýlit se k vyloženě protidemokratickým metodám. Útok na americký Kapitol 6. ledna 2021, k němuž Trump vybízel, ztroskotal poté, co proti němu zasáhl národní bezpečnostní aparát. Nemůžeme počítat s tím, že budeme mít znovu takové štěstí.
- Junova nekompetentnost povzbudila některé levicové představitele, aby tvrdili, že převraty jsou přežitek. To je pošetilé. Nejvýznamnější masové povstání ve 21. století, egyptská revoluce z 25. ledna 2011, bylo potlačeno krvavým vojenským převratem, který 3. července 2013 provedl polní maršál Abd al-Fattáh as-Sísí. V Latinské Americe, kde v živé paměti zůstává vláda řady vraždících vojenských režimů, proběhlo několik neúspěšných převratů.
- Vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji je dalším příznakem destabilizace buržoazní politiky hlavního proudu po globální finanční krizi. Je třeba ho zcela zrušit a Juna a jeho kumpány co nejdříve vyhnat z úřadu a uvěznit. Časově neomezená generální stávka, kterou svolala Korejská konfederace odborů, se musí uskutečnit až do úplného svržení Junovy vlády. Pokud se Jun pokusí udržet, pomůžeme vytvořit celosvětové protestní hnutí solidární s bojem na obranu demokracie v Jižní Koreji.
Koordinace Mezinárodních socialistů 4. prosince 2024