Olol Jackson v Jincích

{mosimage}Ve čtvrtek 23.8. 2007 navštívil město Jince Olol Jackson z Itálie. Je to mluvčí hnutí, které se zrodilo ve městě Vicenza, a je zaměřené proti rozšíření americké vojenské základny. Doprovázel ho aktivista tohoto hnutí Jakub Horňáček a mluvčí naší iniciativy Ne základnám Jan Májíček.

Nevědomí suneme se ke katastrofě

{mosimage}Vše, co George Monbiot píše, se samozřejmě vztahuje pouze k Británii. U nás jednak žádné globální oteplování není a jednak máme ve vládě zelené. Když jsem si minulý víkend četl ve vlaku vědec-kou zprávu, zničehonic jsem si všiml, že se mi tře-sou ruce. Nikdy dříve se mi to nestalo, ale také jsem nikdy dříve nečetl nic obdobného. Studie vydaná týmem NASA pod vedením Jamese Hansena vzbu-zuje pochybnost, zda ponuré prognózy publikované Mezivládním panelem …

Ne základnám: naše šance

{mosimage}Protesty proti základnám trvají už více jak rok. Za tu dobu se toho stalo mnoho. V následujícím článku se pokusíme zrekapitulovat dosavadní vývoj hnutí a načrtnou některé kroky vpřed.

Stručný průvodce americkým stoletím

{mosimage}V následujícím textu jsme se pokusili shrnout itervence Spojených států za poslední půl století. Tento seznam, není zdaleka kompletní a rozsáhlejší popis jednotlivých intervencí by zabral mnoho stran a překračuje možnosti Solidarity.

Iniciativa Ne základnám v regionech

Přinášíme Vám rozhovor se třemi organizátory místních skupin Iniciativy Ne základnám. Všichni dostali čtyři otázky: 1. Jak jsi se dostal/a k Iniciativě Ne základnám? 2. Jak vypadá situace ve tvém regionu s hnutím proti základnám? 3. Pověz nám o poslední akci proti radaru. 4. Jaké jsou podle tebe perspektivy protizákladnového hnutí?

Nečasy pro nezaměstnané

{mosimage}Plán ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase bojovat proti zneužívání sociálních dávek se nám na první pohled může jevit jako zcela oprávněný a žádoucí. Je obecně známým faktem, že část příjemců finanční pomoci tyto peníze neutrácí za životní potřeby. Sociální problémy potřebných a všechny jejich negativní důsledky (pro ně i pro společnost) tak nejenže nejsou řešeny, ale naopak se stále více a více zhoršují.

Die Linke a perspektivy levice

{mosimage}Letos 16. června vznikla pod názvem Die Linke („Levice“ nebo „Levicová strana“) v Německu strana na levici od SPD. Stalo se tak sloučením PDS (postkomunistické Strany demokratického socialismu) a WASG (Volební alternativy práce a sociální spravedlnost, vzniklé odchodem mnoha levicových aktivistů včetně odborářů z SPD). Nová strana má cca 75 tisíc členů a je tak třetí nejsilnější stranou v Německu. V průzkumech veřejného mínění je už nyní na stejné úrovni (10 až 12 procent) jako etablované strany FDP …

Palestinská otázka: co teď?

{mosimage}V článku „Gaza: Další zmatek made in USA“ přirovnává Tony Karon porážku Spojenými státy podporovaných Preventivních ozbrojených sil Mohammada Dahlana ke starší americké intervenci, která proběhla před desetiletími: k fiasku v Zátoce sviní na Kubě v roce 1961. Jeho analýza je skvělá, ale Karon snad ještě podcenil šíři porážky.