Protesty proti základně v Itálii

{mosimage}Italské město Vicenza je jedním z míst, která si USA vybraly k postavení další strategické základny na evropském kontinentě. Nová základna Dal Molin by totiž měla doplnit stávající vojenskou infrastrukturu Spojených států na severovýchodu Itálie a dát tak americké administrativě odrazový můstek pro operace na Blízkém východě a v regionu okolo Černého moře.

Nový rok s radarem

{mosimage}Po Novém roce bývá zvykem dívat se na to, co nám nový rok přinese a na co se můžeme těšit. Rok 2008 bude jistě velmi zajímavý, stejně jako byl rok předchozí. Kromě mnoha jiných věcí se dočkáme rozhodnutí o radaru. Ale kdy?

Národní bezpečnostní strategie USA a Project for the New American Century

{mosimage}Poté, co USA vyhrály studenou válku uzbrojením SSSR, jehož ekonomická situace nedovolovala investovat další a další miliardy do zbrojního průmyslu, stála americká zahraniční politika hned před dvěmi zásadními otázkami. Jak naložit s nárůstem ekonomické, hospodářské, politické a hlavně vojenské moci, která ze Spojených států učinila supervelmoc, tedy hegemona světového politického systému? A za druhé, americký vojenský kolos ztratil hlavního nepřítele, tedy i téma Národní bezpečnostní strategie, jinými slovy The Grand strategy – termín používaný především …

Jak na rovnost žen a mužů?

{mosimage}Proč se bavit o ženském útlaku? Ženská práva, feminismus, rovnost pohlaví, genderová vyváženost, rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen. S tím, jak často se opakují tato slovní spojení v médiích i ve společenských vědách, se pojí očekávání, že tématem postavení a role mužů a žen česká společnost „žije“ a učí se o nich přemýšlet.

Kosovo: triumf Západu?

{mosimage}Pokud chcete mít nějaké morální měřítko takzvaného ,,mezinárodního společenství “, podívejte se, co prohlašuje za svůj úspěch. Jednoho dne jsem v radiu slyšel hovořit Jamese Rubina, vysoce postaveného úředníka na ministerstvu zahraničních věcí za vlády Billa Clintona, jak hovoří o tom, že Spojené státy získají zpět svou mezinárodní důvěryhodnost, když zopakují humanitární triumf, jaký se jim podařil v roce 1999 v Kosovu. Málem jsem se pozvracel.

Stávka pracovníků Fordu v ruském Vsjevoložšku

{mosimage}Mezi mnohé střety na pracovištích na místní úrovni v Rusku se v roce 2007 zapsala i stávka zaměstnanců Fordu, první od roku 2000. Stalo se tak i přes rozhodnutí soudu a platné zákony, které prakticky zakazují stávkovat, což inspirovalo řadu pracovních kolektivů, aby jednaly podobně. Stávky se zúčastnilo kolem 1500-1700 z 2300 pracovníků. Mezi jinými požadovali navýšení mzdy na 900 dolarů a omezení pracovní doby v noci na 6 hodin.

Marx a ekologie

{mosimage}Marxova analýza životního prostředí za kapitalismu nám ukazuje, jak je záchrana planety neodmyslitelně spjata s přeměnou naší společnosti, píše John Bellamy Foster.

Jak protestovat proti poplatkům

Počínaje lednem 2008 vztoupil v platnost zákon, který ukládá pacientům plati u lékaře. Samotný záměr zpoplatnit lékařskou péči vyvolal řadu protestů. Mezi jinými i výzvu k občanské neposlušnosti a neplacení zmiňovaných poplatků (viz níže). Výzvu podespala řada osobností včetně Jiří Dienstbier, Eva Kantůrková, Erazima Koháka, Táni Fišerové a řady dalších. Přetiskujeme zde průvodce protestem, kterého vydal Svaz pacientů ČR. Ke stažení v pdf a v doc

Láska za časů cholery: budete zklamáni

{mosimage}Pár dnů po oslavách Nového roku jsem jel již zdraženým metrem a na plíživém eskalátoru jsem zahlédl reklamní plakát na nový film Mikea Newella Láska za časů cholery. Podobných reklamních výtvorů visí po celém pražském metru asi významné množství, ovšem až šnečí rychlost pohyblivých schodů mě donutila podívat se blížeji na plakát. Zajímalo mě totiž, jak firma představuje vlastní výrobek budoucím zákazníkům, jelikož snímek samotný jsem již viděl na Vánoce v zahraničí.

Rovná daň v Bagdádu

{mosimage}V listopadu mi Josef Heller vrazil do ruky tlustou žlutou bichli s tím, jestli o ní nechci napsat recenzi. Půl tisícovky stránek mě dost odradilo a zdvořile jsem Pepovu nabídku zahrál do outu. Pak jsem pod stromečkem rozbalil, sledován bdělým okem mé manželky, jeden obzvlášť tlustě obdélníkový dárek. Znovu se ta kniha ocitla v mých rukou. Manželka se už nedá odbít tak snadno jako Pepa a zdvořile jsem si v díle začal listovat. O svátcích jsem si knížku …