Proválečná levice

{mosimage}Na 30. schůzi poslanecké sněmovny se hlasovalo o vyslání stovky vojáků do bojové mise v Afghánistánu. Opoziční poslanci tedy měli možnost dokázat, jaký mají postoj k politice vlády v zahraničí a jak se jejich kritika v mediích odráží v praxi. Při hlasování o tom, zda vyslání do operace Nekonečná svoboda dopadne ve prospěch tohoto vyslání či ne, jsme byli svědky odhalení, jemuž by zatleskal nejeden scénárista reality show.

NATO a další protesty proti radaru

{mosimage}Výsledky bukurešťského summitu Severoatlantické aliance přivítala česká media s radostnými titulky, které oznamovaly, že NATO schválilo rozmisťování prvků protiraketové obrany v ČR a Polsku. Detailnější pohled nám ale ukazuje, že to tak není.

Kupní bezmoc

{mosimage}V České republice se v poslední době hodně debatuje o inflaci, stagnaci a poklesu kupní síly obyvatelstva. Tato situace, kdy mnozí cítí, že přicházejí hubené roky, je v zajímavém rozporu s oficiálními ekonomickými daty, které ukazují ČR jako stát s vysokým hospodářským růstem. Změnu situace, zdražování a zvyšování výdajů na základní potřeby, lze určitě přičíst takzvaným reformám, které prosadila vláda, v jejímž čele stojí Mirek Topolánek. Současný stav není ale jen jeho zásluhou, protože celá Evropa a většina světa …

Genocida Palestinců vyhlášena

{mosimage}Za jiných okolností by padaly bomby, ale když vlivný rabín volá po totální likvidaci Palestinců, svět přihlíží bez mrknutí oka, píše Sáleh al-Námí.

Stop komercializaci kultury

{mosimage}Komercializace kultury nerušeně pokračuje. Po zdravotní péči, veřejné dopravě a zavedení přísnější politiky vůči imigrantům teď přišla na řadu kultura, která, zdá se, příliš nedosahuje zisku. Hlavními architekty a propagátory nové pražské kulturní politiky jsou Milan Richter a Ondřej Pecha – oba členové ODS. Oba zaníceně odmítají všechny rozumné a také docela konzervativní požadavky Iniciativy pro kulturu, neziskové organizace zabývající se kulturní politikou města a grantovým systémem, a s nadšením jim vlastním podporují každou větší reformu, která by …

Význam marxistické teorie

Lenin znovu a znovu opakoval, že nemůžeme mít revoluční stranu bez revoluční teorie. Marxismus je definován Marxem a Engelsem jako vědecký socialismus. Věda, ať ž se jedná o fyziku, chemii či marxismus, nemůžeme chápat jen jako sbírku hesel. Musíme jej seriózně studovat.