1968 – rok, kdy svět hořel plamenem

{mosimage}Události roku 1968 inspirovaly celou generaci a v následujících letech formovaly boje po světě. Chris Harman, v té době studentský aktivista, se ohlíží zpět směrem k tomuto bouřlivému roku.

Pět let antikomunismu stačilo

{mosimage}V noci z 8. na 9. června byla různá místa v Praze polepena samolepkami. Jedná se o zahájení kampaně proti soudobému antikomunismu. Datum je vybráno k pátému výročí provolání „S komunisty se nemluví“. Chceme připomenout, že soudobý antikomunismus není nadčasovým bojem proti „komunismu“, ale dnešním hnutím, reakcí na aktuální problémy. Nelze jej stavět na roveň odvážného boje proti panujícím diktaturám, je třeba jej spíše chápat jako útočné chování vůči menšinovému názoru.

Kolektivní identita

Společnost, ve které žijeme se ráda sama označuje za demokratickou. Je však demokratická dostatečně? Nejde o pouhou simulaci demokracie? Občané demokratických zemí se stále více dobrovolně vzdávají svého práva rozhodovat o sobě samých a předávají své osudy do rukou tzv. specialistů.

Romové se stále více stávají objektem rasismu

{mosimage}Podíváme-li se podrobně na nedávné události v Evropě, a zvláště ty, které zažehly řadu konfliktů v Itálii, sdružení Dženo a jeho partner Athinganoi pociťují potřebu odvetné reakce, aby bylo možné lépe definovat okolnosti, za jakých k nim došlo, a také možné následky, které mohou vyvolat. Romové se stále více stávají objektem rasismu po celé Evropě a jsou zneužíváni jako záminka pro veřejné vyhlašování rasistických hesel, namířených proti menšinám nebo přistěhovaleckým komunitám, ale také jako výmluva v souvislosti s nastolováním rasistických …

K protestům se přidává mnoho lidí

{mosimage}Je 28. květen, sluníčko praží a před metrem Národní je živo. Dnes obzvlášť.Desítka studentů DAMU (Divadelní akademie) tu organizuje jeden z nejpovedenějších pouličních protestů, které se tu kdy viděly. V kostýmech a tématických tričkách a s transparenty v rukou bubnují, hrají na kytary, na trubku a zpívají k tomu satirický kuplet „O panu radním“.Kolemjdoucí jim podepisují petici na ochotně poskytnutém hrbu a počet signatářů rychle roste. Dali jsme se do hovoru s Igorem Orozovičem, jedním ze studentů.

Izrael, holokaust a nakba

{mosimage}Před šedesáti lety, když vznikl stát Izrael, byla vyhnána polovina palestinského obyvatelstva. Uznávaný antisionistický izraelský historik Ilan Pappe nabízí pohled na dědictví nacistické perzekuce Židů a spoluvinu světových vůdců, v minulosti i současnosti, v době pokračující okupace Palestiny.

Akce antifašistů

{mosimage}Byli jste zmateni zprávami v médiích, že 31. května došlo na pražském nám. Republiky „k náhodnému střetu mezi skinheady a anarchisty“? Místo a datum jsou správné, jinak téměř nic.Nejednalo se o náhodný střet, ale připravenou akci, nejednalo se o skinheady, ale o nacisty, a nejednalo se o anarchisty, nýbrž antifašisty.

Aféra Thulegate

{mosimage}Představitelé Spojených států prohlašují, že základny systému Národní raketové obrany USA ve střední Evropě budou čistě obranného charakteru a v žádném případě na nich nebudou umístěny jaderné zbraně. Případ letecké základny Thule v Grónsku a tamního radaru ukazuje, že bychom měli být velmi obezřetní v rozhodování, zda lze podobným prohlášením věřit.

Na pohřeb medicíny v bílém

{mosimage}V úterý odpoledne, 20. května, měli studenti tří pražských lékařských fakult na výběr – připravovat se na zkoušky nebo se účastnit protestu proti plánovanému převodu fakultních nemocnic na akciové společnosti, aby se v případě, že zkoušky úspěšně složí, měli kde připravovat na lékařskou praxi. Po půl druhé jich pod albertovskými schody stálo na čtyři sta, spolu nimi i řada profesorů.

O Vendulce a Julínkovi

{mosimage}Poslyšte příběh, co vypravěč vám poví, podobný najdete snad leda v Shakespearovi, příběh, co zamrazí, co k zamyšlení nutí a nenechá vás jistě bez pohnutí.