Politika digitálního

Právě probíhající výstava Zbigniewa Libery a Guma Guar v galerii Futura nejenom demonstruje dvě rozdílné vize levicového antikapitalistického boje, ale také ukazuje, jak je možné buď očistit digitální media a technologický rozvoj od kapitalismu nebo zůstat v pasivním podřízení vůči němu.

Stanovisko IST ke globální ekonomické krizi

Nebývalá vlna paniky, která zachvátila během několika posledních týdnů globální finanční trhy, naplnila obyčejné pracující lidi směsicí hněvu, zmatku a  strachu. Všem je jasné, že současný kapitalistický ekonomický systém nefunguje, a že stojíme před velkým historickým milníkem. Co není jasné, je to, jaké budou následky a co se dá dělat. Finanční krach ze září – října 2008 potvrdil, že svět čelí vážné ekonomické krizi. Tato krize neoliberální hospodářské politiky, který byl nastolen …

Selhání systému

Světem se valí nejhorší ekonomická krize od krachu v roce 1929. Alex Callinicos rozebírá faktory, které pohánějí současnou politickou nestabilitu.

Pozoruhodná kniha: Robinsonova „Teorie globálního kapitalismu“

Není to jen další kniha o globalizaci, jakých už vyšla spousta. „Teorie globálního kapitalismu“ s podtitulem „Výroba, třída a stát v transnacionálním světě“ profesora sociologie Williama I. Robinsona z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře je novým tvůrčím pohledem na tuto problematiku, který navazuje na významné autory (Arrighiho, Harveye, Wallersteina a další) a přitom neváhá některá jejich stanoviska radikálně popřít.

Krize všude kolem

Česká vládní koalice sahá na samé dno. Vleklá krize kolem šéfa lidovců Čunka je o to pozoruhodnější, že ve straně nevedla k viditelným konfliktům, ale že si naopak nikdo neví rady s tak očividným velkohubým hlupákem a strana se potácí na hranici volitelnosti. Rozhádanost zelených je naopak už legendární.

Fiktivní sjezd KSČ z roku 1968

V pátek 10. října se v rámci akcí uměleckého projektu Tina.b uskutečnila neobvyklá preformace. Jejím jádrem byl podle slov organizátorů rekonstrukce ,,historické události: XIV. sjezdu Komunistické strany Československa, známého jako „Vysočanský sjezd“. V této události spatřujeme průsečík zásadních historických, společenských a politických významů, který může posloužit jako výchozí bod pro otevření otázek spojujících přítomnost s událostmi roku 1968.