USA bombarduje Pákistán a nestabilita roste

Odpor proti okupaci Afgánistánu roste, šíří se a vítězí. Jako odpověď se ustaraná americká armáda blíží k válce s Pakistánem. První tři roky zde neexistoval prakticky žándý odpor vůči okupaci. Pak se začal objevovat. Jeden z důvodů byl, že Afgánci očekávali rekonstrukci a ta nenastala.

Výsledky z Malmö

Na konečné schůzi Evropského sociálního fóra 21. září byla přijata rezoluce, která vyhlásila 4 důležité mobilizace. Především se účastníci fóra zavázali k vytvoření společné Evropské kampani proti sociální a pracovním politikám Evropské Unie. Jak známo, Evropská unie už dlouho sleduje neoliberální kurz vůči sociálním a pracovním právům.

Den „národní jednoty“

28.10.2008 svolali nacionalisté z Národní strany (dále NS)  demonstraci na pražské Václavské náměstí pod heslem: „Den národní jednoty“. Tato „politická strana“ neuspěla v letošních krajských volbách (získala 0,01%), avšak pokračuje ve své předvolební kampani, tentokráte pro volby do Europarlamentu (červen 2009), v jejichž rámci pořádali zmíněnou demonstraci. Této demonstrace jsem se též zúčastnila společně s cca 40 dalšími lidmi, kteří tuto pravicově extremistickou „stranu“ považují za nebezpečnou a nesouhlasí s názory „lídrů“ této „strany“ jako př. s názory …

Volební shon

Volební výsledky jsou 13:0 ve prospěch sociální demokracie v krajských volbách, stejně drtivé bylo vítězství v Senátu a afroameričan se stal prezidentem USA. České i americké volby měly něco společného. Tím společným byla touha po změně. Někdy artikulovaná, někdy ne. Ale rozhodná a kategorická. V ČR se nashromáždilo hned několik důvodů, proč lidé přišli k volbám a hlasovali proti vládě.

Dvakrát proti základnám

V úterý 21. října uspořádala Iniciativa Ne základnám demonstraci proti schvalování proradarových smluv. Ten den bylo totiž na program poslanecké sněmovny zařazeno jejich první projednávání. Na Náměstí Jana Palacha, kam byl začátek demonstrace svolán, se sešlo na 1000 lidí. Po krátkých projevech, ve kterých zástupci Iniciativy zdůraznily to, že postoj politiků k radaru se promítl do výsledku voleb, a že je potřeba nadále svůj tlak napolitiky udržovat. Protestní pochod se poté vydal směrem přes řeku …