Athénská stávka 5.října 2011

5. října vstoupili do stávky zaměnstanci veřejného sektoru. Tisice jich demonstrovalo společně s vysokoškoláky a středoškoláky proti nevybíravým škrtům vlády, EU a MMF. Policie napadla novináře a stávkující, zasypala je granáty se slzným plynem a to dokonce na ve stanici metra.

Co je revoluční strana?

Následující tři videa jsou vtipným doplněním přednášky Tonyho Cliffa na téma „Co je to revoluční strana“, kterou přednesl na jednom z ročníků Marxismu v Londýně. Kombinace jasné a výstižné teorie se setřihem z nejrůznějších animovaných seirálů působí více než zábavně. Přejeme hezkou a poučnou podívanou.

Boj proti nové přehradě v Amazonii

Na serveru Amazon Watch byla zveřejněna tato videozpráva kterou natočili a kde mluví i lidé z povodí řeky Xingu. Na něm má být postavena obří přehrada Belo Monte, o které jsme psali v červencové Solidaritě. V souvislosti s plánovanou výstavbou přehrady proběhly také 22.srpna 2011 protesty před brazilskými ambasádami v řadě zemí světa.

G. A. Cohen: Proti kapitalismu

G. A. Cohen, známý jako „Jerry“, byl zakladatelem analytického marxismu. Bohužel v srpnu 2009 náhle zemřel. Kromě literárního dědictví, z něhož je nejznámější jeho kniha z roku 1978 Karl Marx’s Theory of History—a Defence, se zachovaly také některé jeho přednášky. Ohlédnutí za Cohenem si můžete přečíst zde. G.A.Cohen: Against Capitalism