Francie: nejisté naděje levice

Když se na začátku loňského roku rozjížděla prezidentská předvolební kampaň, bylo hlavní otázkou, zda se hlavním protivníkem prezidenta Macrona, který provádí pravicovou politiku, aniž by se k pravici hlásil, stane tradiční pravice nebo některý z obou kandidátů krajní pravice – a který přesně. Na levici soupeřilo čtyři nebo pět kandidátů, kteří měli v průzkumech vesměs jednociferné výsledky, dohromady sotva přesahovali pětinu hlasů a pozornost poutali hlavně svou neochotou se sjednotit. Prakticky v posledním měsíci došlo ke …

Jiskry naděje z Británie

Británie byla od dob, kdy Margaret Thacherová porazila v osmdesátých letech stávku horníků, země, kde lišky dávají dobrou noc. Alespoň co se týče třídního boje. To se změnilo v létě letošního roku. Atmosféru proměnily trojí stávky: železničářů, poprvé od roku 1993, zaměstnanců Britského telekomu, poprvé od roku 1987 a pošťáků z Royal Mail, poprvé od roku 2009.[1] A to hovořím pouze o stávkách na celostátní úrovni. Na místní úrovni můžeme připočíst ještě zaměstnance metra, řidiče …

Teroristický útok na Zámockej ulici: koho možno viniť a ako ďalším podobným útokom predísť

V stredu 12. októbra tesne po 19:00 sa v Bratislave na Zámockej ulici v LGBTQ+ podniku „Tepláreň“ udial útok, ktorý neskôr otriasol celým Slovenskom. Tento útok si vyžiadal životy až dvoch nevinných ľudí; Juraja V. a Matúša H.  Strelcom bol len 19 ročný pravicový extrémista Juraj, ktorý po vzore iných pravicových extrémistov po sebe nezabudol zanechať aj manifest, v ktorom vysvetľuje svoje inšpirácie k útoku, jeho ciele, jeho postoje voči rôznym politickým ideológiám, menšinám a sexuálnym orientáciám. Tento útok bol …

Lidé se bouří po vraždě mladé ženy íránskou policií

Íránský akademik a aktivista Pejman Džafarí říká, že mezi částí mládeže roste radikalismus, ale protestů se účastní všechny generace. Protestující v Íránu zapálili policejní stanice ve městech, kde již šestým dnem probíhají demonstrace kvůli policejní vraždě mladé ženy. Nejméně sedm lidí zemřelo, když se policisté snažili protesty, soustředěné především v severozápadním kurdském regionu, ale také v hlavním městě Teheránu, potlačit. Demonstrace jsou poslední z řady výzev zdola pro íránské vlády zmítané krizí od roku 2019. …

Dvojí volby ve Francii nepřinesly změnu kurzu, ale Macrona oslabily

Po kolapsu před pěti lety levice posiluje a dává se do pořádku, zatím ale není zdaleka ani v půli cesty a vzhledem k nebývalému vzestupu krajní pravice jí na obrodu moc času nezbývá – a i kdyby ano, úspěch by ani tak nebyl zaručen. Volby letos pořádně zamíchaly politickými kartami, i když méně než před pěti lety, kdy výsledkem bylo úplné překopání stranického systému. V roce 2017 se zhroutili socialisté: strana, která obhajovala funkci prezidenta republiky, nyní získala …

Vražda novinářky Shireen Abu Akleh

11. května 2022 byla zabita palestinsko-americká novinářka Shireen Abu Akleh, která ve městě Džanín na Západním břehu Jordánu reportovala náhlý příjezd izraelského vojska v obrněných autech. Abu Akleh byla střelena do hlavy. Z analýzy odborníků bylo usouzeno, že útočník musel být přibližně 200 metrů daleko – tak daleko se právě nacházel vůz izraelské armády. Kdo přesně kulky vypálil, však doposud není potvrzeno. Postřelen byl i její kolega Ali Samoudi, ten ale na rozdíl od …

Rozhovor s Lukou Mesecem (Levica, Slovinsko): „Zřizujeme nové ministerstvo solidární budoucnosti“

Luko, děkuji ti, že sis našel čas na náš krátký rozhovor o situaci ve Slovinsku. Moje první otázka na tebe zní: nedávno jste měli volby. Mohl bys tedy popsat, jaké byly jejich výsledky a prozradit něco o pozadí voleb? A jak dopadla strana Levica? Výsledek voleb byl pro celou zemi šokující. Volby byly v podstatě referendem o Janšově vládě. Janis Janša je slovinský politik, který byl lídrem největší opoziční pravicové strany. Za posledních 30 let byl …

Válka v Jemenu: Krveprolití, které nemá být viděno

Nejchudší země na Středním Východě je bombardována zemí jednou z nejbohatších. Naprosto mimo titulní stránky novin, a velkou většinou i mimo jakoukoli pozornost médií, již od roku 2014 probíhá konflikt mezi Jemenem a Saudskou Arábií. Spor začal tak, že se Hútiové, kmen v severní části země, zmocnili hlavního města San´á a svrhli vládu premiéra Hádího, který utekl do Saudské Arábie.  Na straně šíitských Hútíů stojí Irán a Západ proto nemůže tolerovat vítězství tohoto státu v oblasti – pohlíží …

Orwell a Španělsko

John Newsinger začíná Španělskem. Ve své knize o Orwellovi a levici pojednává Newsingerova úvodní kapitola o vlivu zkušeností ze španělské občanské války na Orwellovu politiku a tvorbu. A je to správně, protože krátké období, kdy sloužil na straně republikánů ve Španělsku od konce roku 1936 až do doby, kdy byl zraněn na frontě a kdy se mu v létě 1937 podařilo uprchnout přes hranice, bylo skutečně přelomové. V této eseji tuto cestu zmapuji a zhodnotím některá tvrzení o Orwellovi a Španělsku …

Válka na Ukrajině a politika levice

Hrůzy války, které se odehrávají na Ukrajině se odrazily i v mezinárodní debatě o tom, jak by měla na konflikt levice reagovat. Levice by měla principiálně podpořit ukrajinský odpor proti okupaci, zároveň ale nezapomínat, že je to mezinárodní režim vzájemné mocenské konfrontace, který nás přivedl k válce. Z východní Evropy zaznělo několik hlasů, které viní západoevropskou a americkou levici z přezíravého postoje a z ideologické slepoty. Mezi nejhloupější z nich patří text Zosii Brom, o řád lepší už je pak …